Sir u maslinovom ulju – recept

Mediteranska kuhinja oduvek je privlačila svojom jednostavnošću, zdravim sastojcima i bogatstvom ukusa.

Sir u maslinovom ulju – recept

Autor:

Objavljeno: 31 Mart 2025, 18:31

Sir u maslinovom ulju

 

Aromatizovani sir u maslinovom ulju, recept je koji donosi dašak luksuza na vašu trpezu.

 

Ako ste ljubitelj mediteranskih ukusa, onda ovaj delikates morate probati. Začinsko bilje oplemenjuje svaki zalogaj famoznog sira, dok mu maslinovo ulje, pored arome, daje dugotrajnost i čuva svežinu.

 

Zadiviće vas način pripreme ovog gurmanskog specijaliteta. Saznajte kako da u sopstvenom domu na lak način napravite kremasti sir u maslinovom ulju.

 

 

Koji sir je najbolji za čuvanje u maslinovom ulju?

 

Kada se odlučite za pripremu sira u maslinovom ulju, najvažnije je da napravite pravi izbor. Tvrdi i polutvrdi sirevi najbolje upijaju arome začina i ulja. Oni su najpoželjniji jer zadržavaju svoju strukturu i neće se raspadati u ulju.

 

Čvrsta tekstura feta sira i njegov slaniji ukus čine ga klasičnim izborom za čuvanje u maslinovom ulju. Ako ste ljubitelj intenzivnijih aroma, odaberite kozji sir. Kačkavalj ili parmezam su takođe pogodni za ovakve specijalitete jer zadržavaju savršenu konzistenciju i ne postaju previše meki u ulju.

 

Ono što se ne preporučuje su mocarela i ostali meki sirevi ili mladi sir, koji gube formu i lagano se raspadaju.

 

 

Sir u maslinovom ulju – recept koji uvek uspeva

 

Recepti za pripremu sireva u maslinovom ulju su uglavnom jednostavni, ali vam i daju priliku da napravite sopstvenu, jedinstvenu verziju ukusa, baš onako kako želite.

 

Sve što vam je potrebno su kvalitetan sir, ekstra devičansko maslinovo ulje i začini koji će aromatizovati vaš specijalitet.

Sastojci koji su vam potrebni:

 

  • 300g tvrdog ili polutvrdog sira – Po vašem ukusu, birajte feta, kačkavalj, kozji sir ili parmezan.
  • 250ml ekstra devičanskog maslinovog ulja
  • Beli luk po ukusu – Obično je dovoljno 2 čena belog luka.
  • Suvi origano – 1 kašičica
  • Ruzmarin - 1 kašičica
  • Biber - 1 kašičica (može biti crni, zeleni, crveni ili beli)
  • Za pojačanu aromu možete dodati 3 – 4 sušena paradajza ili ½ kašičice ljute paprike.

 

Priprema:

 

  • Pripremite sir – Odabrani sir možete ostaviti u komadu ili ga iseći na kockice ili štapiće. Ako ga sečete, vodite računa da komadi budu dovoljno veliki kako se ne bi raspadali.
  • Sterilišite tegle – Tegla u koju ređate sastojke, kao i poklopac, moraju biti potpuno čisti i suvi. Možete ih na kratko sterilisati u rerni, mada je dovoljno oprati ih u mašini za sudove.
  • Složite sastojake – Stavite na dno tegle malo belog luka, suvih začina i bibera. Preko njih dodajte deo sira. Slažite po slojevima dok ne potrošite sastojke.
  • Prelijte maslinovim uljem – Sipajte ekstra devičansko maslinovo ulje tako da ono potpuno prekrije sir. Tako će se svi začini i ukusi sjediniti.
  • Ostavite da odstoji – Dobro zatvorite teglu i ostavite u frižideru oko 48h pre nego što ga prvi put otvorite za probu. Sir će biti aromatičniji kako duže bude odležavao.

 

Ovo je osnovna verzija za pripremu sira u maslinovom ulju. Naravno, vrste začina koje ćete dodavati mogu biti drugačije. Pored bibera, ruzmarina i origana, možete uključiti i majčinu dušicu, timijan ili bosiljak.

Neko voli da obogaćuje ukus medom ili koricom neprskanog limuna.

Trikovi za bolju aromu:

 

  • Blago tostirajte začine – Pre nego što ih dodate u teglu, na suvom teflonu, oko pola minuta, lagano propržite suve začine. To će pojačati aromu ruzmarina, timijana ili bibera i obogatiti ukus ulja.
  • Dodajte sveže bilje – Pored suvih začina, možete dodati i svežu grančicu ruzmarina, bosiljka ili timijana. Arome svežih biljaka su intenzivnije. Važno je da bilje bude potpuno prekriveno uljem da se ne bi ubuđalo.
  • Blaga dimljena nota – Ako volite bogatije ukuse, dodajte malo dimljene paprike ili komadić dimljenog sira. Dobićete poseban, gurmanski šmek.
  • Eksperimentisanje sa citrusima – Pored limunove kore, možete probati i koru pomorandže za suptilno slatkastu notu.
  • Dodavanje čilija za pikantnost – Sušena ili sveža čili papričica unosi blagu ljutinu i savršeno se slaže sa maslinovim uljem i začinima.

 

Pustite mašti na volju i napraviti vama najprihvatljiviju verziju ovog specijaliteta. Ključno je da prelijete sastojke kvalitetnim maslinovim uljem, što bi bake rekle, da ogrezne!

 

 

Kako se čuva i na koji način servira sir u maslinovom ulju?

 

Sir u maslinovom ulju spreman za serviranje

 

Ovaj aromatizovani delikates se nakon pripreme može čuvati do dve nedelje u frižideru. Serviranje zavisi od vaših preferencija i kreativnosti.

 

Možete ga služiti sa domaćim hlebom, prepečenim bagetom ili ćabatom. Lepo je umakati zalogaje hleba u aromatično ulje. Stavite ga na bruskete sa paradajzom i nećete pogrešiti.

 

Sir u maslinovom ulju se dodaje i u salate, posebno grčku salatu, paradajz sa bosiljkom ili rukolu sa orasima.

 

Tople pice i paste prosto žude za ovim dodatkom, dok kombinacija sira u ulju i svežeg avokada daje bogat, kremast i osvežavajući spoj.

 

Ovaj sir se savršeno slaže sa belim vinima poput Sauvignon Blanca, ali i sa laganim crvenim vinima poput Merloa.

 

Slobodno eksperimentišite sa začinima, uživajte u bogatim aromama i svaki zalogaj pretvorite u gurmanski doživljaj!